Wszystkim mieszkańcom Gniezna, Słupcy, Konina, Mogilna oraz innych wielkopolskich miast oferujemy montaż systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednym z warunków budowy energooszczędnego domu jest wykorzystanie rekuperacji. Jej montaż pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynków mieszkalnych nawet o 30%. Dostarczamy rozwiązania kompleksowe, projektowane pod indywidualne zamówienie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Czy wiedzą Państwo, że w domach posiadających dobrze izolowane ściany zewnętrzne i szczelne okna, straty energii pochodzące z wentylacji grawitacyjnej wynoszą około 50% strat ciepła w budynku? Jeżeli np. roczny koszt ogrzewania domu wynosi 4000 złotych, to koszt ogrzania zimnego powietrza nawiewanego do pomieszczeń zazwyczaj oscyluje wokół kwoty 2000 złotych. Z wentylacji nie możemy jednak zrezygnować. Wiązałoby się to z negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i stanu naszego domu. W zużytym powietrzu zawarte są różne zanieczyszczenia, np. wydychany przez nas dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pyłki, zarodniki pleśni czy związki chemiczne wydzielane przez różne przedmioty znajdujące się w domu. Długotrwałe przebywanie w niewentylowanym lub słabo wentylowanym pomieszczeniu jest bardzo szkodliwe. Może wywoływać senność, bóle i zawroty głowy, rozkojarzenie, osłabienie. Istnieje duże prawdopodobieństwo występowania mdłości, ogólnego wyczerpania, a nawet depresji. Brak wymiany powietrza powoduje również zaleganie w domu wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy. To jedna z przyczyn alergii. Dlatego właśnie tak ważne jest zadbanie o odpowiednią atmosferę w pomieszczeniach mieszkalnych. Montaż rekuperacji może w tym zdecydowanie pomóc.
W domu energooszczędnym wentylacja grawitacyjna nie będzie funkcjonować prawidłowo. Po pierwsze dom energooszczędny powinien być szczelny, więc nie ma swobodnego napływu świeżego powietrza do pomieszczeń, tak jak ma to miejsce w zwykłych budynkach. Po drugie, zastosowanie nawiewników również nie pozwoli w pełni kontrolować ilości napływającego zimnego powietrza. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewno-wywiewnej wentylacji mechanicznej, która pozwala w pełni kontrolować proces przewietrzania domu. Jednak sama wentylacja mechaniczna nie pomoże zaoszczędzić energii, gdyż do wewnątrz w dalszym ciągu napływa zimne powietrze. Rozwiązaniem jest tutaj tak zwana rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Rekuperację w wentylacjach mechanicznych stosuje właśnie nasza firma, a przykłady tych instalacji znajdują się w wielu budynkach m.in. we Wrześni, Gnieźnie, Koninie i Słupcy.
Głównym elementem systemu takiej wentylacji jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Zasadniczym elementem centrali jest wymiennik ciepła, czyli rekuperator. Przez rekuperator przepływa zimne powietrze nawiewane do budynku i ciepłe powietrze usuwane z niego. Dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika część ciepła z powietrza wywiewanego jest przekazywana do powietrza nawiewanego. W skład systemu wentylacji mechanicznej wchodzą ponadto: kanały dystrybucji powietrza, czerpnia, wyrzutnia, nawiewniki, skrzynki rozdzielcze, skrzynki rozprężne, tłumiki akustyczne, materiały izolacyjne oraz inne elementy w zależności od oczekiwań inwestora. Świeże powietrze wpływa do centrali przez czerpnię zamontowaną zazwyczaj w zewnętrznej ścianie budynku. Z centrali przepływa kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń. Powietrze zużyte jest odprowadzane kanałami do centrali, gdzie oddaje część ciepła powietrzu nawiewanemu, a następnie jest usuwane poza budynek przez wyrzutnię. W Polsce najczęściej spotyka się rekuperatory (wymienniki) krzyżowe oraz przeciwprądowe. W rekuperatorach krzyżowych strumienie powietrza zimnego i ciepłego przepływają między równolegle ułożonymi płytami wymiennik, przekazując między sobą ciepło, jednocześnie nie mieszając się. Sprawność odzysku ciepła wynosi 60-70%. Rekuperatory przeciwprądowe mają wyższą sprawność – około 90%. Różnią się od krzyżowych tym, że strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego płyną równolegle, ale w przeciwnych kierunkach.
Dla naszego zdrowia i samopoczucia, szczególnie przy niskich temperaturach zewnętrznych, wielce niepożądany byłby napływ świeżego, lecz zimnego powietrza – wymuszany przez mechaniczną wentylację. Ogrzewanie takiego powietrza to także niebagatelny koszt. Genialny w swej prostocie był pomysł, aby do ogrzewania tego powietrza zaprzęgnąć ciepło powietrza wywiewanego z budynku. Powietrze przed opuszczeniem budynku jest przecież podgrzewane przez instalację grzejną oraz przez ciała jego użytkowników. Ciepło to było bezpowrotnie tracone, zanim nie wynaleziono rekuperatora. Należy zwrócić także uwagę na fakt, że odzyskiwanie takiego ciepła to działanie proekologiczne. Dlaczego? Jeśli zdecydujemy się na montaż rekuperacji, nie musimy produkować dodatkowej energii do ogrzewania powietrza, co zawsze pociąga za sobą zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Stawiając na rekuperator w swoich instalacjach wentylacyjnych, mieszkańcy Słupcy, Gniezna, Konina, Wrześni oraz innych miejscowości w Wielkopolsce, będą działali z korzyścią dla zasobności swojego portfela i dla czystości otoczenia. My im w tym chętnie pomożemy!
Dostarczane przez nas rozwiązania z zakresu rekuperacji i wentylacji mechanicznej zapewniają efektywną wymianę powietrza w domu z jego jednoczesną filtracją. Dzięki temu mają Państwo pewność, że do wnętrza budynku trafia wyłącznie oczyszczone, zdrowe powietrze – wolne od alergenów, grzybów, pleśni oraz wielu innych zanieczyszczeń, np. spalin. W przypadku wentylacji grawitacyjnej lub okiennej możliwości filtracyjne są właściwie żadne, przez co nie mamy żadnej kontroli nad tym, jak bardzo zanieczyszczone powietrze sami wpuszczamy do naszego domu.
Poniższa tabela obrazuje podstawowe różnice między wentylacją grawitacyjną a systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Wentylacja grawitacyjna | Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła |
---|---|
Jej działanie oparte jest na rozprowadzaniu powietrza systemem kominów i kanałów wentylacyjnych | Strumienie powietrza wytwarzane są przez rekuperator |
Generuje straty ciepła wraz z powietrzem wyciąganym z wnętrza domu | Ciepło z ogrzanego powietrza jest przechwytywane i przekazywane na powietrze nawiewane |
Brak filtracji nawiewanego powietrza – ryzyko przedostawania się alergenów, roztoczy, grzybów i innych zanieczyszczeń | Trafiające do domu powietrze poddawane jest skutecznej, wielopoziomowej filtracji |
Sprawdza się w starym budownictwie – nieefektywna w domach energooszczędnych | Przystosowana do standardów budownictwa energooszczędnego – bez mostków cieplnych |
Generuje wzrost nakładów na ogrzewanie budynku | Pozwala zredukować koszty ogrzewania nawet o 30%. |
Rekuperator to urządzenia emitujące delikatny i mało uciążliwy dźwięk. Nowoczesne systemy rekuperacji pozwalają na wygodne użytkowanie pomieszczeń, także sypialnych, choć dla własnego komfortu najlepiej instalować je w pomieszczeniach, które nie sąsiadują z pokojami przeznaczonymi na odpoczynek. Idealnym miejscem będzie np. garaż, kotłownia, poddasze nieużytkowe lub inne pomieszczenie gospodarcze.
O tym, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła generuje wymierne oszczędności, dostarczając licznych korzyści, powiedziano i napisano już bardzo wiele. Z pewnością tym, co interesuje Państwa najbardziej, w temacie rekuperacji jest cena wykonania takiej instalacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że trudno o dwa identyczne projekty, a montaż rekuperatora, kanałów wentylacyjnych oraz wszystkich niezbędnych urządzeń wraz z zapewnieniem ich prawidłowej obsługi uzależniony jest od takich czynników, jak:
Dzięki wykorzystaniu zjawiska rekuperacji możliwe jest szybkie i skuteczne obniżenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną, co pozwala zredukować koszty ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent! Decydując się na wybór takiego systemu wentylacji, możecie być Państwo pewni, że zagwarantujecie swoim bliskim maksimum komfortu dzięki zadbaniu o świeże, wolne od zanieczyszczeń powietrze.
Jeśli zamieszkują Państwo Konin, Wrześnię, Gniezno, Słupcę lub inne miasto w okolicy i chcą zainwestować swoje pieniądze w wydajne, funkcjonalne, a co najważniejsze, bezpieczne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapraszamy do kontaktu. Specjalnie dla Państwa przygotujemy indywidualną wycenę, projekt oraz doradzimy najlepsze rozwiązania w zakresie rekuperacji. Nasza firma podejmie się też niezwłocznie fachowego montażu zamówionego produktu. Dzięki temu szybko będziecie mogli się Państwo cieszyć czystym powietrzem wypełniającym każde pomieszczenie.